Helsinki

Helsinki to największe miasto w Finlandii, będące także jej stolicą oraz stolicą rejonu Uusimaa. Aglomeracja położona jest na południu kraju nad Zatoką Fińską.

W jej skład wchodzą również miasta Espoo, Vantaa i Kauniainen. Helsinki stanowią główny ośrodek przemysłu, transportu, kultury oraz administracji.

Ważnym punktem Helsinek jest Plac Senacki, gdzie też znajduje się Katedra Laterańska. Na Placu Senackim można także zobaczyć Uniwersytet Helsiński, Bibliotekę oraz Pałac Rządu, nazywany czasem Domem Senatu.

W centralnym punkcie placu ulokowany został pomnik cara Aleksandra II. Interesującym zabytkiem, który warto zobaczyć podczas pobytu w Helsinkach, jest Suomenlinna, czyli twierdza położona na grupie sześciu wysp.

Budowla w 1991 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto wiele ciekawych ekspozycji można także zobaczyć w Ateneum – muzeum sztuki oraz w Fińskim Muzeum Narodowym, w którym zwiedzający mają okazję poznać historię Finlandii od prehistorii aż do czasów współczesnych.

https://zlotylin.pl/