Akumulatory osobowe

Prawidłowa eksploatacja i sprawne działanie samochodu osobowego wymaga nie tylko dobrego paliwa, ale także działającego i w pełni naładowanego akumulatora. Zakup nowej baterii wydaje się być bardzo proste, ale ilość różnych rodzajów akumulatorów oraz ich parametrów bardzo szybko potrafią być przyczyną zawrotu głowy. Akumulatory do samochodów osobowych zwykle występują w trzech najpopularniejszych technologiach: z płynnym elektrolitem, akumulatory AGM oraz baterie żelowe.

Najbardziej rozpowszechnione są wciąż akumulatory z elektrolitem płynnym i doskonale sprawdzają się dla większości obecnie eksploatowanych pojazdów. Akumulatory AGM wchodzą na rynek wraz z pojawianiem się technologii pojazdów hybrydowych. Najważniejszymi parametrami baterii do samochodu osobowego są: wymiary, pojemność oraz prąd rozruchowy.

Wymiary akumulatora nie mogą być zbyt duże – może się okazać, że na dobry ale ogromny akumulator po prostu nie ma miejsca pod maską. Przy doborze pojemności należy zawsze zwracać uwagę na zalecenia producenta. Zbyt niski parametr może nie dawać dość mocy do zapalenia silnika, podczas gdy akumulator o ogromnej pojemności będzie wciąż niedoładowany.

Ostatnim parametrem jest prąd rozruchowy – wyższe wartości ucieszą w tym wypadku każdego posiadacza samochodu zamieszkującego w rejonach nękanych długimi i mroźnymi zimami. Prąd rozruchowy określa ile energii może dostarczy akumulator rozrusznikowi w krótkim czasie. Nadwyżki takiego potencjału zawsze są w cenie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na renomę producenta oraz czas gwarancji dawanej na konkretny akumulator.

www.mniejznane.pl