Zestaw do szybkiego montażu paneli fotowoltaicznych

Ciekawą nowinką ze świata fotowoltaiki użytkowej są zestawy do samodzielnego montażu. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu zestawy charakteryzuje bardzo szybki i łatwy montaż.

Nowe rozwiązanie zaprezentowane przez amerykański oddział instytutu Fraunhofer CSE potrzebuje zaledwie parędziesięciu minut na pełen montaż. Na targach Demo Day 2016 udało się złożyć dwie takie instalacje w dokładnie 75 minut.

Takie podejście „plug and play” pozwoli w przyszłości ograniczyć koszty montażu instalacji solarnych. Możliwe będzie zakupienie całego zestawu w sklepie, a następnie samodzielne jego zainstalowanie w domu jednorodzinnym, na podstawie dołączonej instrukcji.

Nie będzie trzeba szukać i wynajmować wyspecjalizowanych firm, dzięki czemu koszty instalacji domowego systemu ulegną znacznemu obniżeniu. Innowacyjne jest także podejście do zezwoleń.

System po samodzielnym montażu będzie robił automatyczny test bezpieczeństwa oraz test jakości instalacji. Następnie dane te będą przesyłane do lokalnych urzędów, które na ich podstawie będą mogły wydać zezwolenie, a system zostanie w pełni uruchomiony.