Szamba ekologiczne

skup monet poznań

Jeżeli nie możemy się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, bo nie ma jej w pobliżu, albo byłoby to zbyt kosztowne, to musimy szukać innego rozwiązania, które pozwoli nam w odpowiedni sposób zająć się problemem ścieków. Dlatego też warto zobaczyć z jakich rozwiązań możemy skorzystać, aby mieć pewność, że wszystko będzie się odbywało w prawidłowy, bezpieczny dla środowiska sposób. W takim przypadku do wyboru mamy przydomowe oczyszczalnie ścieków albo szambo ekologiczne. Na czym polega to drugie rozwiązanie?

Co oferuje nam szambo ekologiczne?

Jeżeli słyszeliśmy już o bio oczyszczalniach, to warto także wiedzieć, że szamba ekologiczne działają na bardzo podobnej zasadzie. Różnica jest taka, że tutaj proces beztlenowy i tlenowy odbywa się w wydzielonych sekcjach, a nie w jednym zbiorniku. Dlatego też, szambo ekologiczne posiada osadnik gnilny, a do niego dodatkowo podłączony jest układ drenażu rozsączającego. To właśnie w osadniku rozpoczyna się oczyszczanie beztlenowe – tam ścieki przechodzą przez specjalny filtr. W dalszej kolejności przechodzą przez oczyszczanie tlenowe, które odbywa się w drenażu rozsączającym.

Takie oczyszczanie ścieków jest ekologiczne i naturalne, a ścieki po całym procesie mogą bezpiecznie przeniknąć do wód gruntowych, jednocześnie ich nie zanieczyszczając.

Nie potrzeba prądu

To co może zachwycać w tego typu szambach ekologicznych, to fakt, że do ich działania nie potrzeba prądu. Co więcej, nawet nie będą one wymagały od nas zbyt dużej uwagi. Wystarczy tylko, że raz na jakiś czas będziemy pamiętali o oczyszczeniu osadnika, wymianie filtrów i uzupełnianiu baterii, które będą odpowiadały za rozkład tlenowy. Takie szamba ekologiczne mogą być zamontowane nawet w trudnych warunkach, nie wymagają zbyt wielkiej uwagi, można je samodzielnie montować, a co więcej, posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. To oznacza, że korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne, ale i korzystne, bo możemy przy okazji zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli nie możemy się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, to warto się zastanowić nad zastosowaniem takiego szamba ekologicznego. Może się okazać, że będzie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zajmuje sporo miejsca, a daje nam gwarancję, że ścieki będą prawidłowo oczyszczone, dzięki czemu do gruntu będzie dostawała się czysta i pozbawiona toksyn woda.

Szamba ekologiczne