Niwelator zwykły i laserowy

Niwelator to z założenia urządzenie stosowane najczęściej w geodezji, jednak ostatnimi czasy również w budownictwie zaznacza coraz mocniej swoją obecność. Jest to przyrząd, który umożliwia pomiar różnicy wysokości pomiędzy określonymi punktami. Dzięki niwelatorowi wyznacza się poziomy – równe, czyli takie, gdy wszystko umieszczone jest na jednej płaszczyźnie, czy spadowe.

Najczęstszy podział niwelatorów to: libellowe, automatyczne, laserowe i kodowe. Zapewnia wykonywanie prac budowlanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dokonując pomiaru wysokiej jakości i pracę nawet przy bardzo dużych odległościach terenowych. Nowoczesne niwelatory mają możliwość zdalnego sterowania, bardzo duży zasięg, a także z dużą łatwością umożliwiają pracę z płaszczyzną pochyloną.

Niwelatory znane są już od wielu lat, a od początków XIX wieku z dużym powodzeniem produkowane były nawet w Polsce, w Warszawskich firmach, przyczyniając się do rozwoju geodezji i budownictwa, by w końcu osiągnąć naprawdę wysoki poziom.