Mińsk, dawniej nazywany Mińskiem Litewskim to stolica Białorusi. Miasto położone jest nad malowniczą rzeką Świsłoczą. Dawniej Mińsk był także miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej. Aglomeracja znajduje się na południowo-wschodnich stokach Wysoczyny Mińskiej. Mińsk to piękne miasto, posiadające wiele zabytków, w tym liczne przykłady architektury sakralnej.

Jednym z najpiękniejszych zabytków Mińska jest Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia została wybudowana w stylu barokowym. Równie ciekawą atrakcję stanowi Kościół św. Józefa i klasztor bernardynów, wzniesiony w 1624. Budynek także reprezentuje styl barokowy.

Kolejnym przykładem architektury sakralnej, który warto zobaczyć w Mińsku, jest Cerkiew Św. Ducha. Budowla została wzniesiona w XVII wieku, jednak w 1937 roku zburzyły ją władze sowieckie. Świątynię odbudowano dopiero w 2011 roku. Pięknym zabytkiem jest także klasycystyczny Pałac Wańkowiczów w Ślepiance Wielkiej.

Podczas zwiedzania Mińska nie można oczywiście pominąć Ratusza. Warto wiedzieć, że ten budynek również został zburzony (w 1857 roku), a jego odbudowa miała miejsce dopiero w 2004 roku.