Lastryko – co warto o nim wiedzieć? W jakich konstrukcjach spisuje się najlepiej?

Lastryko, czasami nazywane także lastrikiem lub też terazzo, to rodzaj betonu, który powstał w wyniku wymieszania takich składników jak: woda, cement oraz grysu. Oczywiście pierwszym skojarzeniem, jakie nam się nasuwa na pytanie: co to jest lastriko, to skojarzenie z produkcją nagrobków.

Jednakże zastosowanie tego produktu jest o wiele szersze. Lastriko będące tak zwanym sztucznym kamieniem pozwala na dużą dozę kolorystycznego szaleństwa.

Daje możliwość dostosowania barwy do własnych potrzeb, do swoich własnych aranżacji. Kolor lastryka zależy od kilku elementów: rodzaju gresu, rodzaju cementu oraz pigmentów.

Klasyczny jej rodzaj, to połączenie grysu marmurowego oraz białego cementu. Jednakże obecna produkcja terazzo to o wiele więcej możliwości.

Wspomniana kolorystyka, ale także i struktura oraz rodzaj dodatków powodują, że najróżniejsze jego odmiany w sposób znaczący potrafią się od siebie różnić. W jakich konstrukcjach domowych stosuje się lastryko i gdzie ma ono szansę zaistnieć? Ponieważ lastryko ma wysoką odporność na promieniowanie UV, a także i ścieranie oraz jest stosunkowo wytrzymałe, dlatego też jest używane, jako element wykończeniowy zarówno we wnętrzach domów jak i na zewnątrz.

Jest to element, który nie wchłania wody i z tego też powodu nie poddaje się zjawisku korozji. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno jako pokrycie tarasu jak i schodów zewnętrznych i parapetów.

Pozwala także na odrobinę szaleństwa, a mianowicie na wykonanie wzoru, które może być naszym bardzo indywidualnym pomysłem.

Architekt wnętrz Piaseczno