Katedra Wawelska – miejsce pochówku wybitnych Polaków

W całej Polsce nie ma chyba miejsca silniej związanego z historią tego kraju niż Katedra Wawelska. O wyjątkowości Wawelu decyduje nie tylko znajdujący się na wzgórzu okazały zamek, ale także (a może przede wszystkim) Katedra Wawelska, a ściślej rzecz ujmując Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława.

To właśnie w tym miejscu koronowani na królów Polski byli wszyscy polscy władcy od czasów Władysława Łokietka, nie licząc Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. W katedrze odbywały się też inne ważne uroczystości jak śluby, chrzty i pogrzeby. W katedrze można też podziwiać okazałe nagrobki większości polskich królów, m.in.

Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i wielu innych. W katedrze pochowano też m.in. św.

Stanisława, a także wielu innych wybitnych Polaków – Tadeusza Kościuszkę, ks. Józefa Poniatowskiego, gen. Władysława Sikorskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, a w 2010 r. w tym miejscu pochowano także Lecha i Marię Kaczyńskich.

Katedra to nie tylko ważne miejsce historyczne, ale też prawdziwe arcydzieło architektury i sztuki sakralnej, w którym przy każdej wizycie odkrywa się nowe, imponujące szczegóły.

noclegi sędziszów www.cdefgahc.com.pl