Jak dbać o zachowanie odpowiedniej wagi dziecka?

Chcemy dla naszych dzieci wszystkiego co najlepsze. Nic więc dziwnego, że inwestujemy w najdroższe zabawki, które mają wspomagać dziecięcy rozwój. Co więcej wydajemy pieniądze na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Niestety często przy tym wszystkim zapominamy, że odpowiedni rozwój dziecka, to także dbanie o jego prawidłową sylwetkę i wagę.

Jednak jak o to zadbać, zwłaszcza teraz, kiedy dzieci wolny czas najchętniej spędzają w domu, wpatrzone w ekran telewizora, komputera albo smartfona? Przede wszystkim powinniśmy być tutaj przykładem dla naszego dziecka.

Prawidłowa dieta

Przede wszystkim jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie miało prawidłową wagę, to powinniśmy zadbać o to, aby jego dieta była jak najbardziej zbilansowana. Z jednej strony ma mu dostarczać wszystkiego co niezbędne do prawidłowego rozwoju, a z drugiej nie powinna go zapychać pustymi kaloriami, które nie będą dawały nic więcej, poza dodatkowymi kilogramami. Taka dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a więc być bogata w warzywa i owoce.

Nie mniej pamiętajmy, że dzieci przede wszystkim patrzą na nasze zachowanie. To oznacza, że jeśli my sami nie jemy warzyw i owoców, a zamiast tego opychamy się fast foodami, to nie możemy oczekiwać od dziecka, że ono będzie się stosowało do zasad zdrowego odżywania. Dlatego też, warto dopilnować, aby taka zdrowa dieta dotyczyła wszystkich domowników, tym bardziej, że wyjdzie nam to na dobre.

Co jeszcze?

Oczywiście dla zachowania odpowiedniej wagi dziecka niezbędny będzie również ruch.

Tutaj również powinniśmy być przykładem. Zamiast w wolnej chwili siedzieć przed telewizorem czy komputerem, powinniśmy stawiać na aktywność fizyczną. Wybrać się na spacer, na przejażdżkę rowerem, na rolki albo umówić się ze znajomymi na grę w siatkówkę. Jeśli do takich naszych aktywności będziemy wciągać dziecko, jeśli pokażemy mu, że spędzanie czasu na dworze, połączone z wysiłkiem fizycznym może być fajne, to nie będziemy musieli go zachęcać do takiej aktywności.

Wówczas łącząc takie zachowania z odpowiednią dietą, będziemy mogli bez problemów utrzymać odpowiednią wagę naszego dziecka. Dodatkowo jeszcze trzeba podkreślić, że to czym nasze dziecko nasiąknie za młodu, będzie też wprowadzało w dorosłe życie. Jeśli od początku będziemy uczyć je zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, to z pewnością nie zaniedba tego również wtedy, gdy będzie starsze. Już od najmłodszych lat powinniśmy dbać o prawidłową wagę naszego dziecka.

Dlatego też dopasujmy do niego odpowiednią dietę i zadbajmy o niezbędną aktywność fizyczną każdego dnia.