Budujemy dom na działce rolnej

Szukając działki niekiedy natrafiamy na bardzo ciekawe oferty działek rolnych – z dala od miasta, w zacisznym, ale jednocześnie całkiem nieźle skomunikowanym miejscu. Budowa domu na takiej działce jest jednak ograniczona przepisami, dlatego też warto wiedzieć, kiedy będziemy mogli wybudować się na działce rolnej. Jak się bowiem okazuje, w niektórych przypadkach tylko i wyłącznie rolnik może być nabywcą takiej działki, choć na szczęście nie zawsze i nie w każdym przypadku. Zanim jednak kupimy działkę, należy jeszcze sprawdzić szereg rzeczy. Dotyczy to przede wszystkim jej lokalizacji oraz metrażu, ale bardzo duże znacznie ma też topografia działki albo dostęp (lub też nie) do drogi. Dobrym pomysłem będzie również wgląd w obowiązujący plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, gdzie znajdziemy informacje dotyczące między innymi przeznaczenia danej działki – może się bowiem okazać, że na terenie działki nie można wznosić budynków, przez co nawet przez kilka lat nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

Kto może kupić działkę rolną?

Do istotnych zmian doszło w 2016 roku, kiedy ustalono, kto tak w zasadzie może kupić działkę rolną. W większości przypadków może być to bowiem rolnik, ale nie zawsze. Nabywca nie musi być rolnikiem na przykład wtedy, kiedy kupowana przez niego działka ma do 30 arów powierzchni. Większe działki mogą nabyć tylko i wyłącznie rolnicy. Dodatkowo, nie będąc rolnikiem możemy też od razu kupić dom, który się na takiej działce rolnej znajduje i wtedy powierzchnia takiej działki może być nieco większa, gdyż ograniczenie wynosi 50 arów. Wszystkie te zmiany i nowe przepisy należy mieć więc na uwadze w momencie, kiedy będziemy rozpoczynać poszukiwania wymarzonej działki.

Jeśli bowiem nie spełni ona ustalonych warunków to wtedy być może lepiej zrezygnować z prób zakupu działki rolnej i poszukać miejsca na dom gdzie indziej.